Prepolovljena dobit banaka u Srbiji

Bez autora
Nov 21 2012

Banke u Srbiji su ostvarile dobitak pre oporezivanja od 12 milijardi dinara u prvih devet meseci ove godine, što je za 52,3 posto manje od dobitka u istom periodu prošle godine. S dobitkom je poslovalo 19 banaka, a ostvareni iznos dobitka pre oporezivanja iznosio je 29,8 milijardi dinara. U odnosu na prethodno tromesečje, broj banaka koji je poslovao s gubitkom povećan je za jednu, tako da je na kraju trećeg tromesečja 14 banaka poslovalo s gubitkom. Ukupan iznos gubitka ostvaren u ovom periodu iznosio je 17,8 milijardi dinara, pri čemu se na dve banke odnosilo skoro dve trećine ukupnog gubitka. Prvih pet banaka po visini ostvarenog dobitka pre oporezivanja bile su Banka Inteza (7,3 milijarde dinara), Rajfajzen banka (5 milijardi dinara), Unikredit banka (3,9 milijardi dinara), Komercijalna banka (3,3 milijarde dinara) i AIK banka (3 milijarde dinara).

Prepolovnjena dobit banaka u SrbijiBanke u Srbiji su ostvarile dobitak pre oporezivanja od 12 milijardi dinara u prvih devet meseci ove godine, što je za 52,3 posto manje od dobitka u istom periodu prošle godine. S dobitkom je poslovalo 19 banaka, a ostvareni iznos dobitka pre oporezivanja iznosio je 29,8 milijardi dinara, objavila je Narodna banka Srbije (NBS).

U odnosu na prethodno tromesečje, broj banaka koji je poslovao s gubitkom povećan je za jednu, tako da je na kraju trećeg tromesečja 14 banaka poslovalo s gubitkom. Ukupan iznos gubitka ostvaren u ovom periodu iznosio je 17,8 milijardi dinara, pri čemu se na dve banke odnosilo skoro dve trećine ukupnog gubitka.

Prvih pet banaka po visini ostvarenog dobitka pre oporezivanja bile su Banka Inteza (7,3 milijarde dinara), Rajfajzen banka (5 milijardi dinara), Unikredit banka (3,9 milijardi dinara), Komercijalna banka (3,3 milijarde dinara) i AIK banka (3 milijarde dinara).

Prvih pet banaka po visini ostvarenog gubitka bile su Razvojna banka Vojvodine (7,9 milijardi dinara), Nova Agrobanka (4,3 milijarde dinara), Alfa banka (1,6 milijardi dinara), Vojvođanska banka (0,9 milijardi dinara) i OTP banka Srbija (0,7 milijardi dinara).

U međuvremenu je, krajem oktobra, NBS oduzela dozvolu za rad Novoj Agrobanci.

U saopštenju NBS se navodi da je Ukupna (neto) aktiva bankarskog sektora Srbije na kraju trećeg tromesečja ove godine iznosila 2.843,6 milijardi dinara i povećana je za 33,1 milijardi dinara, odnosno 1,2 posto od kraja drugog tromesečja 2012.

Sa ukupnom aktivom od 424 milijarde dinara i učešćem od 14,9 posto u ukupnoj aktivi bankarskog sektora, Banka Inteza predstavlja najveću banku u bankarskom sistemu Srbije. Za njom sledi Komercijalna banka sa 308 milijardi dinara aktive i učešćem od 10,8 posto.

U odnosu na prethodno tromesečje nije došlo do promene u redosledu prvih deset banaka po visini bilansne sume.

Na kraju trećeg tromesečja 2012. godine u bankarskom sektoru Srbije poslovale su ukupno 33 banke, koje zapošljavaju 29.129 ljudi. Od ukupnog broja banaka, 21 banka se nalazi u vlasništvu stranih lica, a 12 u vlasništvu domaćih i to devet u vlasništvu države kao većinskog ili najvećeg pojedinačnog akcionara i tri banke u vlasništvu privatnih lica.

Banke u vlasništvu stranih lica potiču od bankarskih grupacija iz 11 država. Najznačajnije banke u vlasništvu stranih lica po učešću u ukupnoj aktivi sektora, sa 23 posto ukupnog učešća, potiču iz Italije, a zatim iz Austrije sa 16 posto, Grčke sa 15 posto, Francuske sa devet posto i svih ostalih zemalja sa ukupno 11 posto učešća.

Ukupan broj zaposlenih je u odnosu na kraj drugog tromesečja smanjen za 12. U odnosu na prethodno tromesečje, 14 banaka je smanjilo broj zaposlenih za ukupno 125, 14 banaka je povećalo broj zaposlenih za 113, a pet banaka ima isti broj zaposlenih.

Organizaciona mreža bankarskog sektora na kraju trećeg tromesečja, u poređenju s krajem prethodnog tromesečja, smanjena je za 22 poslovne jedinice, filijale, ekspoziture i šaltera, dodaje NBS.

Ocenite tekst
Komentari
Prikaži više 
 Prikaži manje
Ostavite komentar

Prijavite se na Vaš nalog


Zaboravili ste lozinku?

Nov korisnik